DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“Tokat Kebabı Aslında Sivas’ındır”

Yayınlanma Tarihi :
“Tokat Kebabı Aslında Sivas’ındır”

Sivas Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, yaptığı açıklama ile Tokat Kebabı olarak bilinen kebabın aslında Sivas’a ait olduğunu açıkladı. Türkmenoğlu “Sivas’a ait yemekleri başka iller tescil etmeden tescil etmeliyiz” dedi.

 

Renkli kişiliğiyle bilinen Ahat Türkmenoğlu “Tokat kebabı aslında Sivas’ındır ama Tokatlılar sahip çıkıyorlar. Aslında o Tokat kebabı değil Sivas kebabıdır. Bunun da bir an önce Sivas üzerine tescilinin yapılmasını istiyoruz. Sivas’ta gastronomi için ünlü şefleri getirip yöresel yemeklerin tanıtımının yapılması gerekir” diyerek de proje önerisinde bulundu.

 

TOKAT KEBABI                                           SİVAS KEBABI

 

Sivas Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı olarak şehrin gelişimi ve tanıtımı için çalışmalar yapan Ahat Türkmenoğlu “Sivas’ın gastronomi ve yemek kültürü uzun yıllara dayanmaktadır. Tencere yemekleri olarak bilinen ev yemekleri ve ocak yemekleri meşhurdur. Bu yemeklerimiz coğrafi tescil belgesi alınması gereken yemeklerdir, coğrafi tescil alması gereken fırın yemeklerimiz de var. Sivas en son pastırma tescil almıştır ama fırın kellemizin bir an önce tescil alması gerekmektedir, kelle tüm Türkiye’de olabilir ama bizim fırın kellemiz hiçbir yerde bulunmamaktadır. Simit her yerde vardır ama bizim kazan simidinin lezzeti ve yapılışı başka yerlerde yoktur, bunun da bir an önce tescilinin alınması gerekiyor. Düğülcek çorbasının da bir an önce tescil alması gerekiyor. Sivas’ta valilik bünyesinde en son 2021 yılında bir coğrafi tescil toplantısı oldu ama o günden bu güne herhangi bir çalışma olmadı. Sivas’ta mutlaka coğrafi tescil kurulu kurulmalı ve Sivas’a ait yemekleri başka iller tescil etmeden tescil etmeliyiz” ifadeleriyle dikkat çekti.

 

SivasKulis Haber

 

 

YORUM YAP