DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

STSO Açıklama Yaptı! Konu Sivas Köftesi!

Yayınlanma Tarihi :
STSO Açıklama Yaptı! Konu Sivas Köftesi!

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

 

 

STSO Açıklama Yaptı! Konu Sivas Köftesi!

STSO tarafından yapılan açıklamada: “Sivas Köftesinin özellikleri ve üretim yöntemlerine uymayan, ayrıca izinsiz satışını yapan firmalar hakkında STSO tarafından hukuki süreç başlatılmıştır.

Sivas Köftesinin dünyaca ünlü bir marka haline gelmesi için, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 01.02.2006 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılarak “Sivas Köftesi” tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Bu bağlamda Sivas Köftesinin üretim yöntemleri ve özellikleri koruma altına alınmıştır.

Tescil edilen bir coğrafi işaret, tescil belgesinde yer alan özelliklere uygun olarak üretilmeyen ürünler üzerinde kullanılamaz. Ayrıca coğrafi işaret ibaresini çağrıştıran ve bu şekilde algı oluşturacak kullanımlar da kanun ile yasaklanmıştır. Bu durum, ürün üzerinde amblem kullanılmasa dahi geçerlidir. Sivas Köftesi coğrafi işareti, bu özelliklere sahip olmayan ürün üzerinde kullanılamayacağı gibi, “Sivas Usulü Köfte, “Sivas Köftesi tipinde”, “Sivas Köfte” gibi ibareler de ürünler üzerinde kullanılamaz.

Sivas Köftesinin üretim yöntemlerine uymayan, izinsiz olarak Sivas köftesini satışa sunan, bahsi geçen ve Sivas’ta şubesi bulunmayan market zinciri hakkında STSO tarafından hukuki süreç başlatılmıştır.

İlgili firmaya STSO avukatı aracılığı ile gönderilen ihtarnamede, yapılan ihlalin DERHAL durdurulması ve “SİVAS KÖFTESİ” markasının hiçbir biçimde kullanılmaması ya da STSO ile imzalanması olası lisans sözleşmesi için iletişime geçilmesi istenmiştir. Aksi halde doğmuş ve doğacak bilcümle talep ve dava haklarımızın saklı kalması kaydı ile önemle ihbar ve ihtar ederiz ifadelerine yer verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Sivas Kulis Haber

YORUM YAP