DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Sivas da Listede

Yayınlanma Tarihi :
Sivas da Listede

Afad depremden en çok etkilenen illeri açıkladı. Hangi illerden fay hattı geçiyor hangi iller daha az riskli tek tek duyurdu. Sivas’ın bulunduğu kategori güvenli ancak…

 

Afad Depremi tetikleyen fayların olduğu en riskli illerden en az riskli illeri açıkladı. Sivas 3.mcü derecede riskli şehirlerden bir tanesi olarak en güvenli bölgelerden bir tanesi olarak ifade edildi. Ancak Sivas 1.nci derece Riskli olarak açıklanan şehirlerden Tokat ve Erzincan ile 2.nci derecede Riskli olan Malatya ve Kahramanmaraş ile komşu. Bu durumda Sivas bölgede olan depremlerden ciddi şekilde etkilenme olasılığını ortaya çıkartıyor.

 

Hatırlanacağı gibi Yüzyılın Felaketi olarak isimlendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Sivas 6.1 ve 5.4’lük şiddetli artçı depremler yaşamış ve Gürün “Afet Bölgesi” ilan edilmişti.

 

Afad’ın açıkladığı liste sonrası Sivas’ta hem şehir merkezinin hem de ilçelerin olası depreme karşı kontrollerin yapılıp binaların güçlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkıyor.

 

Afad’ın açıkladığı Risk Haritasında Olan şehirler ise şöyle;

 

Birinci derece riskli iller
İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

 

İkinci derece riskli iller
Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

 

Üçüncü derece riskli iller
Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

 

En az riske sahip iller
Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman.

 

YORUM YAP