DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

SİVAS’A 13 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Yayınlanma Tarihi :
SİVAS’A 13 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Çevre,Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” toplantısı için Sivas’a geldi. Basın toplantısı düzenleyen Kurum bakanlık olarak Sivas’a toplamda 13 Milyar 233 milyon liralık yatırım yapıldığını açıkladı.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tamamlanmış ve yapılmaya başlanan projeleri şöyle detaylandırdı;

 

“Sivas’ımıza bugüne kadar çevre ve şehircilik alanında toplam13 milyar 233 milyon liralık yatırım kazandırdık.

TOKİ Başkanlığımızca Zara İlçesi Kızılırmak Mahallesinde millet bahçemizin ve Merkez’de Yenimahalle’de 427 konutumuzun;

İller Bankamız eliyle Merkez’de Haralar Bölgesi Geleneksel Sporlar ve Eko Turizm Vadisinin, güneş enerjisi santralinin ve Hamidiye Kültür Parkında 11 tescilli yapının restorasyon çalışmasının, Güneykaya’da Kargın Mahallesinde 300 m³ içme ve kullanma suyu deposunun ve Şarkışla’da yol düzenlemelerini tamamladık, açılışa hazır hale getirdik.Yine TOKİ’mizle Akıncılar’da 276 konut, 3 dükkânlı ticaret merkezi ve camimizin de yapımına başladık.”dedi.

 

Kurum “Sivas’a toplam yatırım değeri 3.3 milyar liraya 9200 konut, 17 ticaret merkezi ile beraber; okullar, 25 bin seyirci kapasiteli stadyum olmak üzere onlarca sosyal ve kültürel tesis kazandırdık.Şu anda da sahada toplam yatırım değeri 1.1 milyar lira olan 2.725 konut, 6 ticaret merkezi, 5 cami, hükümet konağı ve sosyal tesisin de yapımına tüm hızımızla devam ediyoruz.

Koyulhisar’da370 konutumuzun yapımında sona geldik. Yıldızeli’nde 154 konutumuzun yapımına devam ediyoruz. Yıl bitmeden teslim edeceğiz. Merkez Yenimahalle’de 2. Etapta 427 konutumuzda son aşamaya geldik, hak sahibi vatandaşlarımıza teslim etmeye hazırlanıyoruz.Merkez Yenimahalle’de 3. Etapta 746 konutumuzun yapımında da son aşamadayız.İnşallah burayı da Aralık ayında teslim edeceğiz.Ayrıca Zara’da 642 konutun yapımında da sona geldik. Önümüzdeki aylarda teslimlere başlıyoruz.” açıklaması yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve büyük ilgi gören 250 bin konutluk sosyal konut projesi kapsamında “Sivas’a toplam 2.506 yeni yuva kazandıracağız.”diyen Kurum  “Gürün’de203Divriği’de 170, Doğanşar’da 67, Gemerek 2. Etap’ta 197, Gemerek Sızır’da 111, Hafik’te 110, İmranlı’da 157, Kangal’da 175, Merkez’de 400, Yıldızeli’nde 206, Şarkışla’da 200, Şarkışla Gürçayır’da 100, Altınyayla 150 ve Zara’da 260 konut inşa edeceğiz.” dedi.

 

3.700 adet konutluk arsanın hazır olduğunu vurgulayan Bakan Kurum “İnşallah bu sayıyı artıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor.” diyerek 250 bin konutluk projede konut sayısının artacağının ipuçlarını verdi.

 

Kurum konuşmasının devamında “Yine Merkez’de Kadıburhanettin Mahallesi sınırları içinde yer alan 68 bin m² büyüklüğündeki alanda İLK İŞYERİM Projemiz kapsamında 200 dükkândan oluşan küçük sanayi sitesinin yapımı için projelendirme çalışmalarına devam ediyoruz.” Bilgisini basın mensuplarıyla paylaştı.

Kurum “Sivas’ta toplam 1 milyon m² büyüklüğündeki 4 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz.

Sivas’ta Taşhan Çarşısının bulunduğu alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

Esentepe Riskli alanının dönüşümünde kullanılmak üzere bu alana bitişik Esentepe Rezerv alanda TOKİ Başkanlığımızca inşa ettiğimiz 475 konutun yapımında sona geldik. Önümüzdeki ay teslim etmeye başlayacağız.

Şarkışla’da Kandemir Yeni ve Yukarı Mahallelerde 170 bin m² alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Toplamda yaklaşık 400 konutun ve 65 dükkânın yer alacağı projemizin yapımına da TOKİ eliyle kısa sürede başlamayı hedefliyoruz.” Diyerek startını vereceklerini projeleri sıraladı.

 

Kurum “Sivas’ta toplam büyüklüğü 2.2 milyon m² büyüklüğünde 7 millet bahçesi projemiz var. Sivas Eski Stad Yerinde millet bahçesi, Kadıburhanettin millet bahçesini vatandaşlarımıza armağan ettik.

YineŞarkışla millet bahçesinin 1. Etabının yapımını tamamladık.  Koyulhisar’da Eğriçimen millet bahçesinin yapımına devam ediyoruz. Seyfebeli millet bahçesi ile Merkez’de Yüceyurt millet bahçesinin de projelendirme çalışmaları devam ediyor. En kısa sürede yapımına başlayacağız. Zara Kızılırmak millet bahçesini ise açılışa hazır hale getirdik. İnşallah en kısa zamanda açılışını gerçekleştirerek vatandaşımızın hizmetine sunacağız.” Dedi ve ilçelerdeki Millet Bahçesi projeler hakkında bilgiler verdi.

 

“Sivas; Dar’ül İslâm’dır. Hz. Peygamberin sahabeleri tarafından fethedilmiş ve İslâm beldesi kılınmıştır.” diyen Murat Kurum “O yüzden buranın mayası sağlamdır, Sivas’ın harcı kuvvetlidir, Sivas’ın kökü en derinlerdedir. Bu sebeplerle Sivas’a hizmet etmek, Sivas’ın hizmetkârı olmak bizim boynumuzun borcudur.” dedi.

Muhalefet partilerinin söylemleri ve siyasetlerini de eleştiren Kurum “Sivas’lı hemşerilerim ne diyor: “Leyleğin ömrü laklakla geçer!”

Ülkemizde muhalefet de böyle. Ömürleri laklakla geçti, geçmeye de devam ediyor. Varsın onlar konuşmaya devam etsinler. Biz; milletimizle birlikte istikbale yürümeye devam edeceğiz! Hem şehirlerimizi ihya edeceğiz hem de gönülleri abad edeceğiz! Hem ülkemizi küresel bir güç haline getireceğiz hem de Türkiye yüzyılını, Genel Başkanımız, Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte başlatacağız!” diyerek hükümet ve bakanlık olarak vizyonlarını bir kere daha ilan etti.

Buradan ifade etmek istiyorum ki: Milletimizin 2023’te vereceği rekor bir oyla Cumhur İttifakını ve Sayın Cumhurbaşkanımızı seçtirecek ve her bir hedefimizi tek tek gerçekleştireceğiz! Buna inanıyoruz. Sivas’a güveniyoruz, milletimize güveniyoruz!” sözleriyle basın toplantısını tamamladı.

 

 

YORUM YAP