DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Sinirler Gerildi, Jandarma Müdahale Etti

Yayınlanma Tarihi :
Sinirler Gerildi, Jandarma Müdahale Etti

Koç Holding’e bağlı Demir Export firması Eğricek köyü sınırları içerisinde Açık Ocak İşletmesi Kırma-Eleme Tesisi ve Yığın Linç Projesi’nde kapasite artışına gitmeyi kararlaştırdı. Köylülere bilgi vermek isterken çıkan tartışmaya Jandarma Ekipleri Müdahale etti.

 

Demir Export yetkilileri tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri, firma temsilcileri ve köy sakinleri katıldı.

 

Aramalarında Siyanür kullanan firmaya Eğricek Köyü ve çevre köylerden toplantıya gelen katılımcılar tepki gösterdi. Toplantıya katılan köy sakinleri firma temsilcilerinin konuşmasına izin vermezken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü temsilcileri köy sakinlerinin tepki ve şikayetlerini dinleyerek tutanak altına aldı.

 

Çetinkaya köyü muhtarı Yasin Akbulut firmanın çalışmaları nedeniyle köyünde çevre tahribatı olduğunu iddia ederek, “Bugün ÇED toplantısı yapıldı. Biz konuyu yargıya taşıyacağız. Devlet yetkililerine sesleniyorum. Burada yaşanan çevre tahribatını görsünler. Çetinkaya’ya sahip çıksınlar. Burada siyanür havuzlarında sızıntı oldu, siyanür dışarıya aktı. Maalesef hiçbir tedbir alınmadı. Yetkililerden yardım istiyoruz. Burada gerekenin yapılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Pınargözü köyü eski muhtarı Hüsnü Engin’de karşı oldukları şeyin maden ocağı olmadığını, aramalarda kullanılan siyanür olduğunu belirtti. Engin, “Demir Export yeni bir alan daha istiyor. Danıştay bunlar artık burada çalışamaz diye kesin kararını verdi. Bu karara rağmen buranın kesinlikle kapanması lazım. Başka bir karara gerek kalmadan ruhsatın iptal edilmesi lazımken yeni yer talebinde bulunuyorlar. Biz madenlere karşı değiliz. Biz siyanürle altın ayrıştırılmasına, sularımızın kirletilmesine ve su kaynaklarımızın yok edilmesine karşıyız” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

2015 yılından beri alanda arama yapan Koç Holding işletmesi olan Demir Export bugüne kadar 93 bin ONS ( Yaklaşık 2 bin 636 Kilo) altın çıkardı.

 

SivasKulis Haber

 

 

YORUM YAP