DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Seçim için 2 Tarih Öne Çıktı

Yayınlanma Tarihi :
Seçim için 2 Tarih Öne Çıktı

Yüzyılın Felaketini yaşayan ülkemizde gündem yeniden yapılacak olan seçimlere doğru gidiyor. 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimde erteleme olabilir.

 

Depremin en çok etkilediği 11 ilde seçimlerin nasıl yapılacağı ise merak ediliyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun deprem bölgesinde seçimi yapıp yapamayacağı ve hangi koşullarda yapabileceği konularının değerlendirildiği öğrenildi.

 

Yine edinilen bilgilere göre, YSK’nın da görüşü alınarak yapılan değerlendirmelerde, teknik altyapının sağlanması halinde seçimlerin 14 Mayıs’a da yetişebileceği öngörüldü.

 

Ak Parti kulislerinde, siyaseten de seçimin ertelenmesine sıcak bakılmıyor ve ileri bir tarihe atılması halinde, şartların daha da ağırlaşabileceği ve muhalefetin de “seçimden kaçtığı, sivil darbe” söylemleri ile yıpratma politikası izleyeceği değerlendiriliyor.

 

Seçimi erteleme kararı verip vermeme konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceğine dikkat çekilmesine karşın, “Parti kurullarında bir karar alınmadı ama 14 Mayıs ağırlıklı görünüyor. Yetişmez denirse de 18 Haziran’da yapılır” görüşü dile getiriliyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, depremden sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Beştepe’deki görüşmesinde de, deprem sonrası alınacak önlemler ve atılacak adımların yanı sıra, yaklaşan seçimlerde nasıl yol izleneceği konusunu da ele aldıkları kulislerde konuşuluyor.

 

Depremin ardından, seçimlerin ileri bir tarihe ertelenip ertelenmeyeceği tartışmasında gözlerin çevrildiği Adalet ve Kalkınma Partisi’nde yapılan ilk değerlendirmelerde, “seçimin 14 Mayıs’ta, yetişemezse zamanında, yani 18 Haziran’da” yapılabileceği öngörüldü.

 

SivasKulis Haber

YORUM YAP