DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

PENÇE KILIÇ OPERASYONU SADECE HDP’nin ZORUNA GİTMEMİŞ! BAROLAR DA İNCİNMİŞ!

Yayınlanma Tarihi :
PENÇE KILIÇ OPERASYONU SADECE HDP’nin ZORUNA GİTMEMİŞ! BAROLAR DA İNCİNMİŞ!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır dışında yaptığı “Pençe Kılıç Harekatı”na içerden tepki geldi. Tepkiyi “Ortak Açıklama” adında yapanlar ise Barolar!

 

Hafta sonu Türk Silahlı Kuvvetlerinin hafta sonu Irak’ın kuzeyinde Kandil, Asos, Hakurk,  Suriye’nin kuzeyinde Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire, Derik bölgesinde teröristlere yönelik operasyon gerçekleştirmişti. Milli Savunma Bakanlı yaptığı yazılı açıklamada operasyon sonrası barınak, mühimmat depoları, tünel, sözde karargah ve eğitim kamplarının bulunduğu 89 hedefin ve çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği duyurulmuştu.

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörün belini kırdığı operasyona başta Hdp olmak üzere tepkiler gelmiş ve operasyonun durdurulması istenmişti. Bu tepkilere  12 ilin Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin, Şırnak, Ağrı, Batman, Bingöl, Dersim, Hakkari, Muş ve Siirt Baroları baroları dahil oldu. Barolar yaptığı açıklamada “Bugün ihtiyacımız olan şey; Kürtlerin yoğun yaşadığı alanlara askeri operasyonlar düzenlemek suretiyle sorunu derinleştirmek değil, toplumun her kesimiyle barışmaktır. Türkiye’nin komşu halklarla ilişkilerini barışı gözeterek sürdürmesi, herkes için elzemdir. Bireyler, gruplar ve halklar; vazgeçilmez, adil, sürdürülebilir ve kalıcı barış içinde yaşama hakkına sahiptir. Bu hakkın sağlanması ve korunması sorumluluğu devletlere aittir” sözlerine yer verildi.

 

12 ilin barosu tarafından yapılan açıklamaya ise sosyal medyadan büyük tepkiler geliyor. Yorumlarda, “Türk askerinin sivilleri değil, teröristleri hedef aldığını ve baroların açıklama metninde “Kürtler” denilerek sanki “Katliam” yapılıyormuş havası oluşturulması”nın yanlışlığına dikkat çekiliyor. Baroların ayrıştırıcı ve kışkırtıcı dil kullandığı yönünde yapılan bazı yorumlarda ise “Ülke içinde kardeşliğimizi tehdit edenler, eline silah alan teröristlerdir. Ülkemizin sınırından geçerek halkımızın kanını akıtanlara sessiz kalmamızı isteyenlerin amacını zaten biliyoruz. Kardeşliğimize namlu çeviremeyeceksiniz” denildi.

 

 

 

YORUM YAP