DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE KENDİ DERLEDİĞİ TÜRKÜLERLE ANILACAK

Yayınlanma Tarihi :
ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE KENDİ DERLEDİĞİ TÜRKÜLERLE ANILACAK

Türk Halk Müziğinin en önemli isimlerinden olan Muzaffer Sarısözen 60 yıl önce bugün 4 Ocak 1963’de Ankara’da vefat etmişti. Sarısözen ölümünün 60. yıl dönümünde konserle anılacak. Konser TRT 2’den canlı olarak yayınlanacak.

 

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Muzaffer Sarısözen’i Anma Konseri’nde Trt Ankra, İzmir ve İstanbul radyolarından ses ve saz sanatçıları katılacak. Düzenlenecek konser TRT 2 Kanalından canlı yayınlanırken, konser halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

 

Derleyici, notaya alıcı, sınıflandırıcı, öğretici ve icracı olarak Türk halk müziğine büyük hizmetler vermiş Muzaffer Sarısözen, vefatının 60. yıl dönümünde özel bir programla anılıyor. 4 Ocak çarşamba günü Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek program, Türkiye’nin kültür-sanat kanalı TRT 2’den canlı yayınla ekrana taşınacak.

1936 yılında Ankara Devlet Konservatuvarının kuruluş günlerinde planlanan derleme gezilerini gerçekleştirecek heyet üyeleri arasında yer alan Muzaffer Sarısözen, 1937 ile 1957 seneleri arasında, Türkiye’nin farklı illerine haftalar ve aylar süren, toplamda 18 gezi düzenledi. Sarısözen’in ortak derlemelerle birlikte derlediği ve derlenmesine ön ayak olduğu 10 bin civarında eser bulunmakta.

Saat 20.00’de başlayıp TRT 2 kanalında canlı olarak yayınlanacak programda, Mehmet Erenler, Gülşen Kutlu, Soner Özbilen, İbrahim Can ve Kubilay Dökmetaş konuk olarak yer alacaklar. Naci Düzel’in şefliğinde TRT Ankara, İstanbul ve İzmir Radyolarından ses ve saz sanatçıları, Muzaffer Sarısözen’in derlediği türküleri koro ve solo olarak seslendirecekler.

YORUM YAP