DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Olağanüstü Hal İlan Edildi

Yayınlanma Tarihi :
Olağanüstü Hal İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremin etkilediği 10 ilde aldıkları karar gereği Olağanüstü Hal İlan ettiklerini duyurdu.

 

Cunhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada;

 

“Uzmanlar deprem için “Dünyada örneği yok” diyor. Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta 100 milyar liralık kaynağı tahsis ettik. Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahip. Zorunluk olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden yolları kullanmamasını hatırlatıyorum. İnsansız hava araçlarımızı da devreye aldık. Binlerce gönüllümüz AFAD’ın koordinasyonunda akın etmektedir. Parti ayrımı gözetmeksizin belediyelerimiz araç gereçlerini yardım  malzemelerini bölgeye göndermektedir.” açıklamasında bulundu.

 

Erdoğan konuşmasının devamında 10 ilde Olağanüstü Hal İlan ettiklerini belirterek, “”Bununla birlikte, yaşadığımız deprem afetinin ve etkilerinin vahameti, fevkalade tedbirler almamızı zorunla hale getirmektedir. Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz.

Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa’nın 119’uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hal ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız.” dedi.

YORUM YAP