DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

MİLLET İTTİFAKI İL BAŞKANLARI BASININ KARŞISINA 1 EKSİKLE ÇIKTI!

Yayınlanma Tarihi :
MİLLET İTTİFAKI İL BAŞKANLARI BASININ KARŞISINA 1 EKSİKLE ÇIKTI!

Millet İttifakı il başkanları ilk defa birlikte basının karşısına çıktılar ama gözler İyi Parti Sivas İl Başkanı Volkan Karasu’yu aradı.

 

Deva Partisi İl Başkanı İyi Parti İl Başkanı Volkan Karasu’nun toplantıya katılmak üzere gerekli hazırlığı yaptığını ancak çıkan ani ve önemli bir işinden dolayı aralarında bulunmadığını belirtti.

Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen İl Başkanları Sivas’ın sorunlarını başlıklar altında paylaştı ve yetkililere seslendi.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Deva Partisi İl Başkanı Serdar İnce, Sivas’ın sorunları üzerine ilk basın toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Siyaset bundan sonra Sivas’ta farklı olacağı kanaatindeyiz. Her biri kendi alanında kendini yetiştirmiş arkadaşlarımızla şehre dair sorunları dün dile getirdiğimiz gibi bugünde dile getirmeye devam edeceğiz dün tek başımıza yaptığımız çalışmayı bugün birlikte dile getiriyoruz.

Tüm siyasi görüşlerimizin bir kenara bırakıldığı bu ortamda Sivas’ın  son 50 yıllık makus talihini değiştirmek için buradayız. İşsizlik ten dolayı Sivas’ı terk eden insanımız için buradayız. Yokluktan doğalgazı kesilen insanımız için buradayız. Okula giden çocuğuna harçlık veremeyen insanımız için buradayız. Şehirde yaşanan tüm adaletsizlik, hukuksuzluk için burdayız”dedi.

 

Serdar İnce Eski Sanayi Sitesi bölgesi ile ilgili açtıkları ruhsat iptali ve proje tadilatı talebi davasının devam ettiğini belirterek, “Söz konusu bölgede Şehitler Cami ile benzinlik arasında işyeri bulunan esnaflara 15 gün içinde işyerlerinin tahlisi ile ilgili yazı gönderildi. Bu esnaf zorlu kış şartlarında ne yapacak? Yetkililerin bu durumu gözden geçirmesini bekliyoruz”dedi.

Atatürk Caddesi üzerine yapılan iş ofisleri ile ilgili 2. Etap satış duyurularının yapıldığını ancak birinci etap için duyuru yapılmadan ve çok daha uygun fiyatlara satışlar yapıldığı iddialarının dillendirildiğini ifade eden Serdar İnce, “yetkililerin bu iddialarla ilgili açıklama yapmalarını bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Bu iddiaların peşini bırakmayacaklarının altını çizen İnce konuyla ilgili bilgi edinme yasası uyarınca 6 il başkanının imzasıyla dilekçe vereceklerini söyledi.

Deva Partisi Sivas İl Başkanı Serdar İnce, kendilerinin sorunları dile getirdiğini ancak bunan daha önemlisinin Sivaslıların ‘Neme Lazım’ demeyerek Sivas’a sahip çıkması olduğunu söyledi.

 

SUYUMUZ ÇOK AMA YÖNETİLEMEME SORUNU VAR

Saadet Partisi Sivas İl Başkanı Mehmet Zahit Tokgöz, kentte yaşanan içme suyu sorununa dikkat çekti. “Su kaynağı açısından zengin bir havzada neden içme ve kullanma suyu problemi yaşıyoruz. Aslında fazlasıyla var olan kaynaklarımızın bugün bize yetmemesinin birinci ve en önemli sebebi su yönetimindeki liyakatsizlik, vurdumduymazlık ve ihmallerdir.” diyerek Sivas Belediyesi yönetimini işaret etti.

İkinci önemli sebep ise kayıp-kaçak oranının hesaplanandan çok daha fazla olmasıdır. Özellikle son bir senedir barajın ağır metallerden ve çamurdan oluşan dip suyunu, pompalar bağlamak suretiyle, hatta aktardılar ve sağlıksız dip suyuna hemşerilerimizi layık bıraktılar”diye konuştu.

YÜKSEK HIZLI TREN HATTINI BİZ BİTİRİR, HİZMETE AÇARIZ

Chp Sivas İl Başkanı Yılmaz Coşkun ise , Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin geciktirilmesini eleştirdi. Yılmaz , “Daha önce 7 kez açılış tarihi verilen proje için yetkililer şimdi de 23 Nisan 2023 tarihini veriyorlar. Ancak  projede halen eksiklikler var, yine açamayacaklar. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesini Millet İttifakı olarak biz iktidara gelince hizmete açacağız” dedi.

 

PROJELERDE SÜKUTU HAYALE UĞRADIK

Demokrat Parti Sivas İl Başkanı Numan Akay ise Karadeniz-Akdeniz Yolu ve Lojistik Köy projelerinde Sivas’ın mağdur edildiğini belirterek, “Maalesef her dönem ilimizin Kızıl Elması olarak nitelendirilen bu projelerde sükutu hayale uğradık. Oluşacak yoğun transit trafiği ilimize çok şey katacağı için  Seyfebeli’ne Kooperatif bile kuruldu. Ancak proje şehir merkezinden değil birkaç ilçeden geçirilmeye evrilince Seyfebeli Kooperatifi iptal edildi.  Şehir merkezini bu projeden uzak tutmak bizleri de derinden üzdü. Evet diğer ilçelerimiz de bizim şehrimizin birer parçası ancak merkez ne kadar kuvvetli olursa ilçelerde o kadar kuvvetli hale gelir” dedi.

 

 

DEMİRÇELİK SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR

Gelecek Partisi Sivas İl Başkanı Kadir Aydın Türasaş ve Demirçelik  Fabrikası’ndaki sorunlara dikkat çekti.  Aydın “Fabrikanın Vagon Üretim kapasitesinin 420 adet olduğu düşünüldüğünde şu ana kadar yapılan 65 adetlik siparişle bu Sivas Bölge Müdürlüğünün kapısına kilit mi vurulmak istenmektedir?” sorusunu sordu.

Aydın Sivas Demirçelik Fabrikası sorunlarına da değinerek “Demir çelik fabrikasında çalışan işçiler daha önce de uzun zamandır hak edişlerini alamadıklarını söylemiş, hükümet tarafından yapılan operasyon neticesinde Erol Evcil’e ait birçok kuruma kayyum atandığını ancak Sivas Demir Çelik’e hâlâ atama gerçekleşmediğini belirtmişti.18 yıllık bir hikayeden bahsediyoruz. Sivas’ın kanayan yarasından, sahipsiz bırakılan fabrikasından bahsediyoruz. Buradan hükümete sesleniyoruz, Sivas’ın kanayan yarasına bir an önce çare üretilmeli
,Sivas ekonomisine kazandırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUM YAP