DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Lojman Puana Göre Mi Makama Göre Mi Tahsis Edildi?

Yayınlanma Tarihi :
Lojman Puana Göre Mi Makama Göre Mi Tahsis Edildi?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan uygulamalar tepki çekmeye devam ediyor. Üniversite personelinin lojmandan faydalanmak için müracaat edilmesi istendi ancak lojman hakkı kazanan kişiye puana göre değil makamına göre tahsis yapıldığı iddia edildi.

 

Lojman hakkından faydalanması için personele duyuru yapılan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde boş olan tek daire için yapılan müracaatlar sonuçlandı. C Blok 6 Numarada bulunan daire için 32 kişi lojman hakkı elde etmek için gerekli evrakları doldurarak teslim etti. Yapılan değerlendirmeler sonrasında Şube Müdürü Merih Kılıç lojmandan faydalanma hakkı elde etti.

 

32 kişi içerisinde yüksek puanlı isimlerin olmasına rağmen Şube Müdürüne lojman hakkının verilmesi tepki çekti. O tepkiler ise şöyle dile getirildi. “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kurumunun 04.10.2023 tarihinde yaptığı boş lojman duyurusunda hiç bu konulardan söz etmemiş ve çalışanına bilgi vermemiştir. Bu durum hukuki gerçekliği yansıtmamıştır ve kişinin idareye yakınlığı baz alınarak bu tür bir tahsis yapılmasının bir anlamda önünü açmış bu tereddüde neden olmuştur. Bu durumda mevzuatın lafzına ve ruhuna uygun olmadığı değerlendirilmektedir.
Yetkili makamlar belirlemeyi yaparken Kanun ile verilen yetkilerini aşmamaları gerekmektedir.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne ait konutlar, ilke olarak görev, sıra ve hizmet tahsisli olmak üzere 3 grupta değerlendirilmesi gerekirken, bu konutların % kaçı Akademik Görev Tahsisli, % kaçı İdari Görev Tahsisli, % kaçı Sıra Tahsisli ve % kaçının ise hizmet tahsisli olarak ayrıldı bir senato kararıyla belirlenip belirlenmedi çalışan tarafından bilinmiyor. Konutların tahsis şekline göre dağılımı lojman tahsis komisyonunun önerisi ve Rektörün onayı ile belirlenmesi gerekir. Üniversite Web sayfasında ilan edilmesi gerekir.

Hastane Başhemşiresi ve Şube Müdürü bilindiği üzere yükselme ve unvan değişikliği sınavı sonucuna göre görevlerine atanmaktadır ve 2 unvanın ek göstergeleri eşit olmasına rağmen arasındaki makamsal hiyerarşi net değildir açıklanmamıştır.”

 

Lojman tahsisinde Cumhuriyet Üniversitesi’nin yaptığı uygulamanın “hukuksal” olarak yanlış olduğu da iddialar arasında.

 

Cumhuriyet Üniversitesi resmi web sitesinde Lojman Hakkında Puanlamanın nasıl yapıldığını anlattığı bir metni koymuş ancak hangi kriterlere göre Lojman Hakkının verildiği ile ilgili bir bilgilendirme yer almıyor. Puanlama İle İlgili Metin ise şöyle;

 

3892_lojman_puanlamalari_nasil_yapiliyor705bd9f78d8b2cc609258482cd4f0014

 

 

Lojman Hakkı için müracaat edenlerin listesi, puanları ve yaptığı görevler ise listede net bir şekilde görülüyor.

 

 

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Alim Yıldız’ın konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

 

SivasKulis Haber

 

 

YORUM YAP