DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kurum ve Kirişçi Doğanşehir’de

Yayınlanma Tarihi :
Kurum ve Kirişçi Doğanşehir’de

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde değerlendirme toplantısına katıldı.

 

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in de katıldığı basın toplantısında ilk olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konuştu.

 

Enkazdan sağ kurtarılan vatandaşların moral ve motivasyonu yükselttiğini ifade eden Murat Kurum, “Her enkazdan kurtardığımız kardeşlerimiz, vatandaşlarımız ekiplerimize umut oluyor. Aynı motivasyonla çalışmalarımız yürütüyoruz. Kahramanmaraş’ta 222’nci saatte 42 yaşındaki Melike kardeşimiz, 248’inci saatte Aleyna kızımıza ulaşılması hepimizi çok duygulandırdı. Milletimizi, arama- kurtarma ekiplerimiz sevince boğdu” dedi.

 

Bakan Kurum , “Konutlarımızın hepsi sapa sağlam ayaktadır. İki depremi hasarsız bir şekilde muhakkak hasarlar kısmı çizikler, sıva çatlakları var. Ama hasarsız birçok binamız var. Ama 1 milyon 180 bin konut dimdik sapasağlam ayaktadır. 20 yılda 3.3 milyon konutun dönüşümü Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılmıştır. Bugüne kadar 24 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına almış bulunuyoruz. Bu konutlar nasıl bu depremde sağlam durduysa 10 ilimizde de eşzamanlı Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliğini yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Kirişçi ” Yarın Değil Hemen Şimdi Adım Atmamız Gerekiyor”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de “Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini biraz önce burada çalışmalarımızı yürütürken kimilerine göre 4.7, kimilerine göre 4.9 olsa da bire bir hissettiğimiz bundan dolayı atılması gereken adımları yarın değil hemen şimdi atmamız gerektiğin gerçeğinden hareketle bu çalışmalarımızı titizlikle sürdürdüğümüz açıkça ortaya koymuş olduk” dedi.

 

Malatya’daki barajların depremden etkilenip etkilenmediği ile ilgili de konuşan Bakan Kirişci, “Barajlarla gerekli incelemeler sürüyor. Malatya’da önemli iki baraj var, biri Sürgü, biri Sultansuyu. Sultansuyu Barajının kreplerinde oluşan çatlak nedeniyle sızıntı oluşturmasa dahi bunun tahliyesini öngördük ve devamında mansabındaki Karakaya Barajına da su akışını başlattık. Burada herhangi bir risk oluşmamasını tesis etmiş olduk. Barajlarımızla ilgili gerek Malatya özelinde gerekse 10 ilimizdeki 100 baraj ve 30 göletle ilgili hiçbir problem olmadığını, özel işletmelerde de problem olmadığını ifade etmek isterim” dedi.

 

SivasKulis Haber

YORUM YAP