DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kılıçdaroğlu’nun Keyfi Yerinde

Yayınlanma Tarihi :
Kılıçdaroğlu’nun Keyfi Yerinde

Millet İttifakı tam dağılmanın eşiğinden dönüldü derken yeni kriz kapıyı çaldı. Kapıyı çaldı ama açan yok çünkü herkes Kemal Kılıçdaroğlu’nun hamlelerine boyun eğmek zorunda kaldı.

 

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı belirleme sürecinde partilerin Milletvekili kontenjan pazarlığında Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 partiye 54 vekil sözü verdiği konuşulmuştu. Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladı ve gözler partilere hangi illerden vekillik verileceğine dönmüştü. Gelecek ve Deva Partisi bu pazarlıktan memnundu çünkü mecliste grup kuracak sayıya ulaşacaklardı. 9 Nisan’da Milletvekili aday listeleri Ysk’ya teslim edilecek ama bu süreye günler kala Millet İttifakı yeni bir krizi yaşamaya başladı. Çünkü kulislere yansıyan bilgilere göre Kemal Kılıçdaroğlu adaylık karşılığı vekillik sözü verdiği rakamların hepsini unuttu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Saadet Partisi, Deva ve Gelecek Partisi’ne 3 Milletvekili Demokrat Partiye ise 2 Milletvekili vereceği belirtildi. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın bu duruma çok bozulduğu ve 20 Milletvekili konusunda ısrarcı olduğu ifade edildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Deva Partisi’nin itirazını susturmak için birkaç vekil kontenjanı verebileceği de kulislerde konuşuluyor. Ancak Millet İttifakına dahil olan küçük partilerin tamamında hayal kırıklığı yaşandığı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözden caymasının ilerisi içinde liderleri umutsuzluğa sevk ettiği söyleniyor.

 

Listelerin Ysk’ya teslim edilmesine günler kala çıkan krizin nasıl aşılacağı ise meçhul. Genel kanı ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun süreci özellikle uzattığı ve partilere hamle yapacak alan ve zaman aralığı bırakmadığı için 4 partinin de Kılıçdaroğlu’nun belirlediği kontenjana mecburen uymak zorunda oldukları kulislerde konuşuluyor. Yani masada kriz kapıda ama kapının arkasında duran Kemal Kılıçdaroğlu’nun o kapıyı açmaya niyeti yok. Çünkü Kılıçdaroğlu yaptığı hamlelerle İttifaka dahil olan partileri köşeye sıkıştırmış durumda.

 

SivasKulis Haber

 

 

YORUM YAP