DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kılıçdaroğlu ile Hdp Arasında Pazarlık Yapıldı Mı?

Yayınlanma Tarihi :
Kılıçdaroğlu ile Hdp Arasında Pazarlık Yapıldı Mı?

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Hdp Eş başkanları ile dün bir araya gelmişti. Kamuoyu bu görüşmede nelerin pazarlık konusu yapıldığını merak ediyor.

 

İki heyet dün bir araya gelmiş ve seçim süreciyle ilgili bilgi alış verişinde bulunmuştu. Hdp kanadı görüşme sonrası kararlarını birkaç gün içerisinde açıklayacaklarını söylemişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir saat görüşen heyetler daha sonra ortak açıklama yaptılar.

 

Hdp Eş Genel Başkanı Mithat Sancar daha önce yaptığı açıklamada “bize ziyarete gelecek olan Chp Genel Başkanı değil, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı” demişti. Dün ki toplantı sonrası da Kılıçdaroğlu “Kılıçdaroğlu, terörle arasına mesafe koyamayan HDP’nin kapatılması için açılan davaya karşı olduğunu söylerken, Kürt sorununun çözümünü Meclis’te sağlayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, anadilde eğitime de sıcak baktıklarını” söylemişti.

 

Hdp Eş Genel Başkanı Pervin Buldan haftasonu İstanbul’da düzenlenen Nevruz töreninde “Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit kaldırılsın” ifadelerini kullanmıştı. Buldan’ın bu sözlerine destek manasına gelen bir açıklama da Mithat Sancar’dan geldi. Sancar, Kılıçdaroğlu ile yapılan toplantı sonrası bir basın mensubunun “Hem Abdullah Öcalan hem de PKK konusunda CHP-HDP arasında görüş farklılığı olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu, “Bu konular gündeme gelmedi. Gelmediği gibi bu konularda bir sorun olduğunu da düşünmüyoruz. ” diye cevapladı.

 

Toplantı sonrası genel havanın ise Hdp’nin taleplerine Millet İttifakı paydaşlarının da destek verdiği yönünde. Çünkü Milliyetçi bir parti olduğunu iddia eden İyi Parti’den Hdp’nin açıklamalarına karşın herhangi bir cevap gelmedi.

 

SivasKulis Haber

YORUM YAP