DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kılıçdaroğlu Bu Ankete Çok Bozulacak

Yayınlanma Tarihi :
Kılıçdaroğlu Bu Ankete Çok Bozulacak

Seçime 32 gün kala Optimar’ın yaptığı ankette çıkan sonuçlar Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’i üzecek rakamlarla dolu. Seçmen yönünü belirlemiş durumda.

 

Hilmi Daşdemir’in sahibi olduğu Optimar Araştırma Şirketi son yaptığı anket sonuçlarını paylaştı. Optimar’ın 1-7 Nisan tarihleri arasında 4 bin 745 kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle yaptığı araştırmada çıkan sonuçlar şöyle;

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ KİM KAZANIR?

Anket sonuçlarını vermeye en çok merak edilen soru ile başlamak istiyorum.

Ankete katılanların yüzde 53.4’ü seçimi Erdoğan kazanır diyor. Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı ise yüzde 42.1 çıkıyor. Muharrem İnce kazanır diyenlerin oranı yüzde 3.6’yla üçüncü sırada gelirken Sinan Oğan diyenler yüzde 0.9’da kalıyor.

KİME OY VERECEKSİNİZ?

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?” sorusuna ise ankete katılanların yüzde 45.9’u Erdoğan yanıtını veriyor. Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı ise yüzde 43.9 çıkıyor. Muharrem İnce diyenler yüzde 8.3 olurken, Sinan Oğan’a destek yüzde 1.7 çıkıyor.

GENÇLER ERDOĞAN’A OY VERİYOR MU?

18-24 yaş aralığında Erdoğan’a oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 13.6 çıkarken, Kılıçdaroğlu diyenler yüzde 15.2, Muharrem İnce’yi destekleyenlerin oranı yüzde 19.5, Sinan Oğan diyenler ise yüzde 15.3 çıkıyor.

 

HDP’NİN  YANİ YENİ ADIYLA YEŞİL SOL PARTİ’nin KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLEMESİ

OPTİMAR’ın anketinde HDP’nin yeni adıyla Yeşil Sol Parti’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmayıp Kılıçdaroğlu’nu desteklemesi de sorulmuş.

Olumlu bulanların oranı yüzde 49.1 çıkarken, olumsuz diyenlerin oranı yüzde 34.3. Fikrim yok ve cevap yok diyenlerin oranı ise 16.6’ya ulaşıyor.

AK Partililerin yüzde 50.5’i, CHP’lilerin yüzde 47’si, MHP’lilerin yüzde 57.1’i, İYİ Partililerin yüzde 49.5’i, Saadet Partililerin yüzde 36.4’ü, HDP’lilerin ise yüzde 40.8’i olumsuz buluyor.

SİYASİ PARTİLERİN OY ORANLARI İSE ŞÖYLE;

Kararsızlar dağıtıldığında AK Parti yüzde 38 çıkarken, CHP Kılıçdaroğlu’nun adaylığının etkisiyle yüzde 28.2’ye ulaşıyor. HDP yüzde 9.2 çıkarken İYİ Parti hızlı bir gerileme ile yüzde 6.8’e inmiş durumda. MHP yüzde 6.6 çıkarken, Memleket Partisi sıçrama yaparak yüzde 3.8’e yükseliyor, TİP de yüzde 1.9 çıkıyor.

 

SivasKulis Haber

 

YORUM YAP