DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Hayvan Pazarı Açılmayacak

Yayınlanma Tarihi :
Hayvan Pazarı Açılmayacak

Kurban Bayramı yaklaşırken Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bir açıklama yaparak hayvan pazarının açılmayacağını duyurdu.

 

Yapılan açıklamada kapanma kararı alınmasına “Şap Hastalığı”nın neden olduğu vurgulandı. Kurban Bayramı için kurbanlık almak isteyenlere ise köyler ve mahallelerdeki hayvancılık işletmeleri adres olarak gösterildi.

 

Açıklamada;

“Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında alınan tedbir ve aşılama çalışmaları ile ilimizde hastalık sirayeti en aza indirgenmiş, hastalık çıkan bölgelerde mevzuat gereği karantina ve kordon uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Ancak hastalığın tamamen sönmesi ve kontrol altına alınabilmesi için alınan tedbirlerin hastalık tamamen sönene kadar uygulanması zorunlu hale gelmiştir.

Hastalığın çok hızlı yayılması, hayvan hareketlerinin hastalığın bulaşma riskinin ana gerekçesi olması, yetiştiricilerimizin mağdur olmamaları ve her yıl kurulan kurbanlık hayvan pazarı mevkiisinin hastalık sebebiyle karantina altında olması sebebiyle İlimizde her kurban bayramı öncesi kurulan geçici kurban satış yeri (kurbanlık hayvan pazarı) bu yıl açılmayacaktır. Kurbanlık hayvanlarını alacak vatandaşlarımızın köy ve mahallelerimizde bulunan hayvancılık işletmelerini tercih etmeleri gerekmektedir.

Bu kapsamda vatandaşlarımızın hastalık çıkan bölgelerde karantina ve kordon kurallarına uymaları herhangi bir hastalık şüphesi durumunda Sivas İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz ile irtibata geçmeleri önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

 

SivasKulis Haber

YORUM YAP