DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Deprem Bölgesindeki Hasarlı Bina Sayısı Açıklandı

Yayınlanma Tarihi :
Deprem Bölgesindeki Hasarlı Bina Sayısı Açıklandı

Yüzyılın Felaketi ile ilgili etkilenen bölgelerde kaç binanın hasarlı olduğu, kaç binanın kontrol edildiği Çevre,Şehirclik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı.

 

Çevre,Şehirclik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un bir basın toplantısı yaparak elindeki verileri paylaştı. Kurum’un yaptığı açıklamada  “10 ilde hasar tespit çalışmalarımız toplam 6 bin personelle devam ediyor. Hasarlı 171 bin 882 binada toplam 1 milyon bağımsız bölüm incelenmiş oldu. Bu incelemelerin içerisinde 24 bin 921 binada 120 bin 940 bağımsız bölüm yıkık ve ağır hasarlı şeklinde tespit edilmiştir. Bu binalara kesinlikle girilemez, çıkılamaz, oturulamaz, kullanılamaz. Yine 10 ilimizde, 122 bin 279 yapıda bulunan 729 bin 435 bağımsız bölümün de az hasarlı ya da hasarsız olduğu görülüyor. Hasar tespit çalışmalarının ardından evi hasarsız ve az hasarlı olan vatandaşlarımız dilerlerse evlerine girebilirler.” dedi.

 

Murat Kurum açıklamasının devamında “Hasar tespiti yapılmış olan vatandaşlarımız, adres ve TC kimlik numaralarını girerek, e-devlet üzerinden evinin hasar durumuna ilişkin bilgi alabilirler. Ayrıca, hasartespit.csb.gov.tr adresinden ‘adres sorgusu’ yapabilir, evlerinin hasar durumlarını görebilirler. Yine vatandaşlarımız, 10 ilimizde kurduğumuz ‘Hasar Tespit İletişim Ofislerine’ giderek, evlerinin durumlarına dair bilgileri burada çalışan arkadaşlarımızdan öğrenebilirler.” ifadesini kullandı ve bir de uyarıda bulundu. Kurum “Duyurumuzu da yapmak istiyorum, tespiti yapılmayan binalara vatandaşlarımızın girmemesi, eşya dahi almaması konusunda bir kez daha uyarmak isterim.” dedi.

YORUM YAP