DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Festival İptal

Yayınlanma Tarihi :
Festival İptal

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde FETÖ propagandası yapıldığını ve festivalden çekildiğini açıkladı. Belediye Başkanı Muhittin Böcek de “Festivali İptal Ediyoruz.” dedi.

 

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde FETÖ terör örgütü propagandası yapıldığını belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı, festivalden çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür. Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz” denildi.

 

Açıklamanın ardından “Kanun Hükmü” Belgeseli seçkiden çıkarıldı. Ancak kriz bitmedi ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhttin Böcek bir açıklama yaparak festivalin iptal edildiğini duyurdu. Böcek açıklamasında “Gelinen noktada büyükşehir belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş festivalimizin, bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim. Konunun tüm ülkeyi, Antalya’yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir.” dedi.

 

Böcek açıklamasının devamında “”Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve Belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum. Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan festival yönetmeninin, sanat yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir. Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.” diyerek, krize neden olan ve Fetö propagandası yapılışını görmezden gelerek olayı siyasi arenaya çekmeye çalıştığı görüldü.

 

SivasKulis Haber

YORUM YAP