DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ertuğrul Dalbastı Yazdı Sivasspor-Beşiktaş Maçını Yazdı “Revizyon ve başarı”

Yayınlanma Tarihi :
Ertuğrul Dalbastı Yazdı Sivasspor-Beşiktaş Maçını Yazdı “Revizyon ve başarı”

Köşe Yazarımız Ertuğrul Dalbastı dün oynanan Sivasspor-Beşiktaş maçını yazdı.

 

Sivasspor, rakibinin reaksiyon göstermesine dahi müsaade etmediği bir maçta Beşiktaş’ı 1-0 mağlup etti. Son süreçte kadroda yaşanan revizyonlar ve oyuncuların kullanılma yöntemlerinin değiştiğini gözlemlediğimiz gibi, bu değişim Sivasspor’un yüksek orta saha direnci göstermesine ve hücum üretkenliği kazanmasına sebebiyet verdi. Bu üretkenlik, gerek Alanyaspor maçında gerekse Beşiktaş maçında eksiklikler neticesinde nispeten değişim gösteren iki ilk 11’de de tezahür etti ve Sivasspor’un gol yemeden her iki güçlü rakibini de sürklase etmesine yol açtı.

 Rıza Çalımbay’ın kadro tercihlerine bir göz atmak gerekirse; benim ve pek çoğu izleyenin gözüne çarpan birinci detay hem Samu Saiz’in hem de Caicedo’nun direkt olarak ilk 11’e entegre edilmiş olmasıydı. Saiz’in geldiği takımdan oynama alışkanlığı ve maç ritmi ile geldiğini biliyor olsak da, Caicedo’nun maç ritminden yoksun olduğu ve dolayısıyla bu zemine, böylesi bir rakip karşısında direkt olarak sahaya atılması bana bir anlamda riskli geldi. Angielski’nin her anlamda yetersizliği, Yatabare’nin sakatlığı gibi durumlar neticesinde bu tercihi anlayabiliyor olsam da, Caicedo’nun sakatlanarak oyunu terk etmesi de beni haklı çıkarıyor. Öte yandan, savunma zaafiyeti yüzünden o mevkide tercih edildiğinde takıma bir yumuşak karın oluşturan Erdoğan’ın, bu oyun sisteminde kanat beke yakın olarak niteleyebileceğimiz derecede önde konumlanan rolünün bu maça etkisini de olumlu buldum. Deplasman takımı Beşiktaş’ın tercihleri özelinde ise eleştirilebilecek yönün çok olduğu kanaatindeyim. Tayfur-Necip orta sahasıyla çıkılması, Cenk Tosun’un sağ kenarda değerlendirilmesi gibi konular bugün Beşiktaş’ın özellikle orta saha direncinin zayıflamasına sebebiyet verdi. Bir diğer önemli husus ise, sahaya girdiği andan itibaren olumlu işler yapan, Sivasspor’dan gelmesi itibariyle de bu zeminde oynama alışkanlığı olan Kerem Atakan’ın orta alanda tercih edilmemesi oldu.
Maçın ilk dakikalarından itibaren Sivasspor’un pozisyon arayışları söz konusuydu. İlk 15-20 dakika içerisinde Goutas, Hakan Arslan ve Cofie’nin girdiği pozisyonlar, Sivasspor’un Beşiktaş üzerinde bir üstünlük kurduğu izlenimini verdi. Beşiktaş’ın iyiden iyiye kabuğuna çekildiği ve oyunu arka alanda karşıladığı anlardan birinde, çok güzel bir şutla skoru bulan Samu Saiz, işleri Beşiktaş adına daha zorlaştıracak bir konuma getirdi. Sivasspor ise golden sonra Beşiktaş’ın orta alandan çeşitlilik yaratmasını engelleyecek bir kalabalık yarattı. Beşiktaş Aboubakar’ın 25 ile 35. dakikalar arasındaki 1-2 denemesi dışında skora yaklaşabilecek hiçbir aksiyonda bulunamadı ve ilk yarıda Sivasspor adına tehdit unsuru olan tek şey Jordy Caicedo’nun 36. dakikada sakatlanarak oyunu terk etmesi oldu.
İkinci yarının başında da kilidi açacak bir anahtar bulamayan Beşiktaş, kompakt kalmayı başaran Sivasspor karşısında hücumu yönlendirebileceği bir nokta bulamadı. Özellikle topu ilk yarıda Goutas-Caner, ikinci yarıda Goutas-Camara ikilisinden oluşan tandemin arasında kaybolan Vincent Aboubakar’a ulaştırma konusunda yetersiz kaldılar. 64. dakikada yapılan iki değişiklikle Sivasspor’un sağ kenarında Erdoğan’ın yaşadığı savunma zaafiyetini değerlendirmek istedi. Bu anlamda zaman zaman o noktadan pozisyon yaratmayı başarsalar da, Sivasspor’un merkez savunması beklediğimin de üzerinde başarılıydı. 76. dakikada oyuna giren Kerem Atakan’ın Sivas’ta oynama alışkanlığının ve kabiliyetinin etkisiyle Beşiktaş biraz olumlu işler gösterse de, Sivasspor momentumun tümüyle rakibine geçtiği bu dakikalarda hata yapmadı ve zorluğu yüksek bir maçtan 1-0 galip ayrılmayı başardı.
Sivasspor adına eşik olarak değerlendirilebilecek maçlardan biri olduğunu söylemek gerekiyor bu maç adına. Dia Saba’nın ayrılmasının ardından dümeni yürütecek bir kaptan arayışına giren takım, Alanya’da Gradel’in özel performansı Beşiktaş maçında ise Gradel’le iyi ortaklık kuran Samu Saiz’ın yarattığı çeşitliliğin de etkisinde skor bulmayı başardılar. Rıza Çalımbay’ın statik kalmadan, oyunu elindeki kadro neticesinde revize etmesini takdir ettim. Şayet bu ritim korunursa, ilk 11 kotasını etmesiyle beraber olumlu etki eden Alaaddin’in, takımı derinde etkinliğinin önemli elementi Yatabare’nin ve Robin Yalçın gibi alternatiflerin dönmesi neticesinde Sivasspor’un daha üstüne koyabileceği kanaatindeyim.

YORUM YAP

HAFTANIN MAÇLARI

KasımpaşaKasımpaşa
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

KonyasporKonyaspor
AlanyasporAlanyaspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

EyüpsporEyüpspor
AntalyasporAntalyaspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

GöztepeGöztepe
SivassporSivasspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

TrabzonsporTrabzonspor
FenerbahçeFenerbahçe
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

Adana DemirsporAdana Demirspor
SamsunsporSamsunspor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

BeşiktaşBeşiktaş
GalatasarayGalatasaray
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

HataysporHatayspor
Çaykur RizesporÇaykur Rizespor
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

İstanbul Başakşehirİstanbul Başakşehir
Bodrum FKBodrum FK
11 Ağustos 2024

16:00
- - -

Gaziantep FKGaziantep FK
DETAYLI FİKSTÜR