DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

DÜNYA KUPASI TSK’YA EMANET

Yayınlanma Tarihi :
DÜNYA KUPASI TSK’YA EMANET

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 22’nci FIFA Dünya Kupası dolayısıyla Katar‘da gerçekleştirilecek ‘Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’nda görevlendirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu.

 

Edinilen bilgiye göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan tezkerede, 21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 22’nci FIFA Dünya Kupası’nın, 2 Aralık 2010’da yapılan oylama sonucu, Katar‘da yapılmasına karar verildiği hatırlatıldı. Organizasyona dünya genelinden 1 milyon kişinin üzerinde katılım beklendiği belirtilerek, “Bu çerçevede düzenlenecek spor etkinliklerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesini teminen Katar devleti Silahlı Kuvvetleri ile Katar devleti hükümeti tarafından davet edilen ülkelerden unsurların katılımıyla, ‘Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’ müştereken icra edilecektir. ‘Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’, 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunun, başarılı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi maksadıyla, organizasyonun güvenliğini etkileyebilecek başta terörizm olmak üzere çeşitli tehdit unsurlarına karşı Katar devleti sınırları, kara, hava ve deniz yetki alanlarında gerekli tedbirlerin Katar devleti ve katılımcı ülkeler tarafından müştereken teşkil edilecek ‘Görev Kuvveti’ vasıtasıyla alınması suretiyle icra edilecektir. Katar devleti hükümeti, bahse konu harekat çerçevesinde dost ve müttefik ülkelerden silahlı kuvvetlere ait unsurlar ile katkıda bulunmalarını talep etmiş olup; ülkemizden de aynı kapsamda talepte bulunmuştur.

 

‘Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’na ülkemizin yanı sıra ABD, Fransa, İngiltere, İtalya ve Pakistan’ın askeri unsurlarıyla katkıda bulunmaları söz konusudur” denildi.

YORUM YAP