DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BURAYA KADARMIŞ. TÜRK MEDYASININ USTA İSMİ 83 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma Tarihi :
BURAYA KADARMIŞ. TÜRK MEDYASININ USTA İSMİ 83 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan ve yoğun bakım servisinde tedavi gören Hıncal Uluç hayatını kaybetti.

 

Acı haber Faik Çetiner duyurdu. Çetiner yaptığı açıklamada “”Hıncal Uluç vefat etti. Uluç ailesinin başı sağ olsun.” dedi. Sağlık sorunları sebebiyle 8 Temmuz’da yoğun bakıma alınan ve sonrasında taburcu edilen usta kalem, daha sonra rahatsızlanarak yoğun bakımda tedavi altına alındı. 1 aydan beri yoğun bakım servisinde tedavi gören Uluç, biraz evvel hayatını kaybetti.

 

Türk Medyasının önemli isimlerinden bir tanesi olan Hıncal Uluç, Gazeteci, Köşe Yazarı ve Spor Yorumcusu olarak hafızalara kazınmıştı. Galatasaraylı kimliğiyle bilinen Uluç 1990 yılından beri Sabah Gazetesi’nin değişmez ismi olarak köşe yazılarına devam ediyordu.

HINCAL ULUÇ KİMDİR?

 

1 Kasım 1939 tarihinde Kilis’te dünyaya gelen Hıncal Uluç; Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusudur. Uluç, şu anda Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmayı sürdürmektedir. Ayrıca A Spor’da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu da yapmaktadır. Ünlü isim, baba tarafından Ubıh asıllı, anne tarafından ise dedesi Kilislidir. Ayrıca anneannesi Rumeli (Arnavut, Boşnak) göçmenidir.

 

1952 yılında Antakya’da ortaokula başlayan isim geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesinde bitirmiştir. 1980 yılına dek Ankara’da kalan Uluç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış, bir sömestr sonunda yeniden Ankara’ya dönüş yapmıştır. Ankara’ya dönmesinin ardından diğer sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır.
Askerden döndüğü 1967 yılında, eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı gazetesinde çalışmaya başlayan isim, 1980 senesinde ise Gelişim Yayınları’nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul’a gelmiştir ve Zafer Mutlu’nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazılar yazmaya başlamıştır.

YORUM YAP