DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bugün Günlerden Sivas

Yayınlanma Tarihi :
Bugün Günlerden Sivas

Her yıl Ağustos Ayı’nın 5.inci günü Sivaslılar için başka bir anlam taşımaya başladı. 5.8 artık Dünya Sivaslılar Günü olarak kutlanıyor.

 

Türkiye’nin her yerinde, yavru vatan Kıbrıs’ta ve Dünya’nın her yerinde bugün kutlamalar yapılıyor. Ağustos Ayı’nın 5.inci günü Dünya Sivaslılar Günü olarak coşkuyla karşılanıyor.

 

Ülkemizin en önemli ve kadim şehirlerinden olan, her imparatorluğun gözdesi, bazen beylik, bazen devlet, bazen de eyalet olarak karşımıza çıkan Sivas, kültürüyle ve insanıyla da farklılığını ortaya koyuyor. Sivas’ın tarihini, kültürünü anlatmaya kalksak ciltler dolusu kitap yazmak lazım. Herkes zaten Sivas’ı da Sivaslıyı da bilir. “YİĞİDO” namını boşa almadığı için gittiği her yerde Yiğitliğini gösterir.

 

Sivaslı olmayanlar ise “Dünya Sivaslılar Gününü” Sivaslılarla birlikte kutlayarak bir günlüğüne de olsa “Sivaslı” olmanın nasıl bir güzellik olduğunu anlayabilir. Diğer tüm şehir ve insanlarımız da değerlidir, önemlidir ama Sivaslı olmak bir ayrıcalıktır ve herkes “Keşke Sivaslı olsaydım” diye içinden geçirip, hayıflanabilir bu da gayet normaldir.

Dünyanın tamamında nereye giderseniz mutlaka bir Sivaslıya rastlarsınız. Dünyanın en kalabalık insan topluluğuyuz desek yalan olmaz çünkü 7 milyonu bulan Sivaslılar aynı yerde toplansa o şehir metropole dönüşür ki bunu en iyi İstanbul’daki insanlar bilir. Birçok ülkeden daha kalabalık bir şehirdir Sivas. Siz bakmayın ilin şuanki nüfusunun 630 binlerde olmasına. Hepimiz Sivas’ta yaşasak Dünya nasıl tanırdı Yiğdoları. Dünyayı Sivaslılardan mahrum etmek yakışmazdı Sivaslılara. O nedenle hem ülkenin hem de Dünyanın dört bir yanına dağıldık.

 

Velhasılı kelam Ağustos ayının 5.nci günü artık Dünya Sivaslılar Günü olarak kutlanıyor. Bugünü icat edeni, bugünü etkinliklerle festivale dönüştüren her kurum ve kuruluşu, bugünün anlam bulmasında katkısı olan herkesi tebrik ediyoruz.

SivasKulis Haber olarak dünyadaki tüm Sivaslıların “Dünya Sivaslılar Gününü” kutluyoruz. İyi ki Sivaslıyız, İyi ki YİĞİDOYUZ. Canığınızı yerimm GARDAŞ.

 

SivasKulis Haber

YORUM YAP