DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BU ZAMANDA ÖĞRENCİ OLMAK VARMIŞ! YEMEKLER DE ÜCRETSİZ!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
BU ZAMANDA ÖĞRENCİ OLMAK VARMIŞ! YEMEKLER DE ÜCRETSİZ!

Millî Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencileri desteklemeye devam ediyor. Sivas’ta bu kapsamda 15 bin 828 öğrenciye ücretsiz yemek imkânı sağlanıyor.

 

Millî Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencileri desteklemeye devam ediyor. Şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara çok sayıda proje, kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Millî Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda yaptığı çalışmalar sonucunda ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayısını 1,5 milyondan 1 milyon 796 bin 985’e çıkardı. Bakanlığın yürüttüğü tüm çalışmaların başarılı bir şekilde uygulandığı Sivas’ta ise ücretsiz yemek imkânından 15 bin 828 öğrenci faydalanıyor.

60 PANSİYONDA 4 ÖĞÜN YEMEK VERİLİYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, projenin il genelinde başarılı bir şekilde devam ettiğini belirtti. Aslan; “Bakanlığımız, hayata geçirdiği başarılı çalışmalar ile öğrencilerimizin eğitime erişimini artırmaya ve sunulan hizmetleri iyileştirmeye devam ediyor. Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için hayata geçirilen sosyal projeler ilimizde de başarılı bir şekilde uygulanıyor. Bu çalışmalardan biri de ücretsiz yemek destek programıdır. İlimizde de bu kapsamda 60 öğrenci pansiyonunda kalan 4 bin 926 öğrenciye her gün 3 ana ve 1 ara öğün olmak üzere 4 öğün yemek veriliyor. Bakanlığımızın okul öncesinde eğitime erişimi artırmaya yönelik hayata geçirdiği çalışmalar kapsamında ise ücretsiz yemek hizmetini okul öncesi eğitim kademesinde de yaygınlaştırıyoruz. Bu kapsamda 4 okul öncesi eğitim kurumunda öğrenim gören 143 çocuğumuza da ücretsiz yemek hizmeti vermeye başladık.” dedi.
Öğrencilere sunulan hizmetlerin yerel imkanlarla da güçlendirilmeye devam edildiğini belirten Aslan, Sivas Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında Gültepe Mahallesi Okullar Bölgesindeki okullarda eğitim gören bin 500 öğrenciye sıcak yemek verileceğini söyledi. Aslan, eğitime her zaman destek veren Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e bu konudaki desteği dolayısıyla da teşekkür etti.
TAŞIMALI EĞİTİMDEN FAYDALANAN 9 BİN 259 ÖĞRENCİ DE ÜCRETSİZ YEMEK İKMANI SAĞLANIYOR
Taşımalı eğitim gören öğrencilere yönelik yemek desteğinin de sorunsuz ilerlediğini kaydeden Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, toplam 9 bin 259 öğrencinin bu imkândan faydalandığını belirtti. Aslan; “İlköğretime devam eden 5 bin 27, ortaöğretime devam eden 3 bin 98, özel eğitim sınıfları ve özel eğitim okullarına devam eden bin 134 öğrenciye ücretsiz yemek hizmeti verilmektedir. Hayata geçireceğimiz sosyal politikalarla ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizi desteklemeye devam edecek, yemek destek programının kapasitesini sürekli artıracağız.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP