DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BU KEZ ONLAR YÜRÜDÜ!

Yayınlanma Tarihi :
BU KEZ ONLAR YÜRÜDÜ!

Sivas’ta görev yapan Diyetisyenler “14 Kasım Diyabet Günü”nde yürüyüş gerçekleştirdi. Farkındalık oluşturmak için organize edilen yürüyüşe İl Protokolünün eşleri de katıldı.

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek Hanımefendi, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in eşi İlkay Bilgin ve kurum temsilcileri; ilimizde faaliyet gösteren Diyetisyenlerin düzenlediği “14 Kasım Dünya Diyabet Günü farkındalık yürüyüşüne” katıldı.
Farkındalık yürüyüşü ile ilgili açıklamalarda bulunan Diyetisyen Süheyla Subaşı Uçar, Türkiye’nin Avrupa’da obezite görülme sıklığında birinci sırada olduğuna dikkat çekerek , “14 Kasım tüm dünyada Dünya Diyabet günü olarak kutlanır. ‘Hastalık kutlanır mı?’ sorusunu herkesten duyar gibiyim. Bundan tam 100 yıl önce diyabet hastaları için yaşamsal bir anlamı olan insülin hormonunun keşfi gerçekleştirildi ve 14 Kasım bu keşfi gerçekleştiren bilim insanı Frederick Banting’in doğduğu gündür. Bu sebeple tüm dünya tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanır. Bugün bizlerde farkındalık oluşturabilmek adına sizlerle bu güzel yürüyüşü gerçekleştirdik. Bugün her 10 kişiden biri diyabet hastasıdır ve bu kişilerin yarısı diyabet hastası olduğunu dahi bilmiyor. Türk toplumunda hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme ile birlikte maalesef kronik hastalıkları tetikleyen obezite hastalığı konusunda hızla ilerlemekteyiz. Türkiye olarak obezite görülme sıklığında Avrupa’da birinci sıradayız. Artan obezite ile birlikte tüm kronik hastalıklara kapı açmaktayız. Obezite ile birlikte gelişen kronik rahatsızlıkların başında da diyabet yer almaktadır. Diyabet özetle kan şekeri dengesinin bozulmasıyla seyreden bir hastalıktır. Diyabet hastalığında genetik faktörlerin yanında çevresel faktörler küçümsenmeyecek kadar fazladır. Çevresel faktörlerin başında diyet yani yanlış beslenme ve hareketsizlik gelmektedir” dedi.
Tren Garı önünde başlayan ve diyabet hastaları ile ailelerinin de katıldığı yürüyüş, Kongre Müzesi bahçesinde son buldu.
Müze bahçesinde bulunan etkinlik çadırında diyabetin tanıtılmasının ardından bireysel vücut analizi ölçümü ve diyabet riski değerlendirilmesi yapıldı.
     

YORUM YAP