DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bağımlı Hastalar İçin BAHAR Zamanı

Yayınlanma Tarihi :
Bağımlı Hastalar İçin BAHAR Zamanı

Bireylerin tekrar uyuşturucu madde kullanmadan sosyal hayata uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan, Bağımlı Hastalar İçin Rehabilitasyon Modeli’nin (BAHAR) açılışını gerçekleştirdi.

 

Merkezin açılışını Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ve Dr. Eşi Çiğdem Olgun Şimşek yaptı. Vali Yardımcısı Selim Eser, Sivas İl Sağlık Müdürü F. Selçuk Moğulkoç, Aile ve Sosyal Politikalar Sivas İl Müdürü Harun Tan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç hastane yönetimi ile ilgili kurum müdürleri açılışta bulunan diğer isimlerdi.

 

Bağımlılık Çağımızın Sorunu

Merkezin hizmete girmesiyle ilgili görüşlerini açıklayan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, bağımlılığın çağımızın karşı karşıya kaldığı önemli bir sorun olduğunu söyleyen Vali Şimşek, “Gün geçtikçe de bağımlı sayısı artıyor. Bu tehlike sadece gençlerimizin değil, geleceğimizi tehdit eden bir sorun. Devlet olarak bu sorunla en etkin şekilde mücadele etmeye çalışıyoruz. Kurum ve kuruluşlarımız, bu hastalarımızın hizmetinde. Bugünde BAHAR merkezinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Hastalarımız bağımlılıktan kurtulduktan sonra, burada topluma daha kolay uyum sağlayacaklar. Kendileri için yeni bir hayat başlayacak. Beklediğimiz amaçlara hizmet etmesini diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

Merkez, Alkol ve madde bağımlılığı olan 18 yaş üstü en az 3 haftalık arınma sürecini tamamlamış kadın erkek bireyler ve onların yakınları için faaliyet gösterecek.

Madde bağımlılığı tedavisi sonrası hastaların sadece bağımlılıktan kurtulmaları değil, yaşam tarzı değişikliği, problem çözme becerilerinin geliştirilmesi, anın farkında olarak hayattan doğal yollarla keyif almasını amaçlayan BAHAR merkezine hastalar, AMATEM tedavisi ya da poliklinik sonrası başvurabilecekler.

 

BAHAR Merkezi’nde verilen hizmetler; tıbbi tedavi, bireysel danışmanlık, grup çalışmaları, aile görüşmeleri, sosyal beceri eğitimleri, psiko-eğitim grupları, sosyal destek hizmetleri, spor aktiviteleri, iş-uğraş aktiviteleri ve manevi desteklerden oluşuyor.

BAHAR Merkezi’nde uygun görülen hastalara doktor, psikolog ve hemşire tarafından gerçekleştirilen ilk görüşme sonrası, 3’er aylıktan oluşan toplam 9 aylık planlama yapılmakta.

Merkezde, bağımlı bireylere haftanın 5 günü kişiye özel hazırlanan programlarla eğitim ve aktiviteler sunularak sosyal hayata adaptasyonlarının sağlanması amaçlanmaktadır. Hastalar düzenli olarak muayene edilip, ilaç takipleri yapılmakta, atölye çalışmalarında istikrarlı olmaları, dikkat ve konsantrasyon sürelerinin takibi ve uzatılması, öz bakım becerilerinin geliştirilmesi sağlanmakta.

Merkezde poliklinik muayene odası, hasta/danışan görüşme odası, bekleme salonu, grup terapi ve eğitim odası, yaşam alanı ve iş uğraş atölyesi gibi fiziki bölümler bulunmakta.

 

 

Merkezde 1 psikiyatri uzmanı, 2 sosyal hizmet uzmanı, 1 psikolog, 1 el sanatları öğretmeni, 1 Müzik öğretmeni ve 1 ergoterapist hizmet vermekte. Merkezde şuan 7 hasta hali hazırda hizmet veriliyor.

 

 

 

YORUM YAP