DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Asgari ücret 10 bin TL olur mu?

Yayınlanma Tarihi :
Asgari ücret 10 bin TL olur mu?

2023 asgari ücreti için farklı senaryolar gündemde. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücretin 10 bin TL olabileceği iddiasıyla ilgili çalışma hayatı yazarı Faruk Erdem’den önemli değerlendirmeler geldi.

Asgari ücret 10 bin TL olur mu?

Yılbaşında yapılan yüzde 50’nin üzerindeki zammın ardından Temmuz’da da asgari ücrete yüzde 24 bir ara zam yapılmıştı. Herkes Aralık ayındaki asgari ücretle ilgili alınacak kararı merak ederken 10 bin TL iddiası gündem oldu.

Uzman isimler enflasyonun üstünde bir artış olacağının altını çizerken asıl merak edilenin zammın yıla mı yayılacağı yoksa 6 aylık zammın üstüne mi yapılacağı oldu.

Sabah yazarı Faruk Erdem Youtube kanalından asgari ücrette 10 bin TL iddiasını yanıtlarken, karşılaşılabilecek rakamları da açıkladı. İşte asgari ücret ile ilgili yeni açıklamalar:

“Yeni yıl için beklentiler yüksek”
“Asgari ücretin belirlenmesindeki parametre enflasyon olacak. Bundan önceki yıllara baktığımızda hep enflasyonun 5-10 puan üzerinde artışlar olmuş. Son yıl yani 2022 yılında enflasyonun üzerinde yüzde 50’lik bir artış oldu. Temmuz’da bir ara zam yapma ihtiyacı duyuldu ve yüzde 30 zam daha yapılarak net asgari ücret 5 bin 500 TL’ye çıkartıldı. Asgari ücret bir geçim ücreti değil, verebilecek minimum seviyeyi gösteriyor.

Asgari ücretin yükseltilmesi diğer çalışanların maaşını da yukarı çekiyor. Yılbaşın ve Temmuz’da yapılan zamlardan sonra yeni yıl için beklentiler yüksek. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enflasyonist bir ortam var. Bu yüksek enflasyonun ardından yüksek ve güçlü bir asgari ücret artışı bekleniyor. Memur ve emeklilerde olduğu gibi asgari ücrette ilave bir atış olabilecek.

“Muhtemelen 2023’te de gelir ve damga vergisi alınmayacak”
2022 yılında asgari ücretin üzerindeki gelir ve damga vergisi kaldırılarak asgari ücrete yapılan zam biraz daha yükseğe çekilmişti. Muhtemelen 2023 yılında da bu sistem devam edecek ve asgari ücret vergisi olacak.

Tabi bir sürü rakamlar dolanıyor. Asgari ücreti belirleyen en önemli parametrelerden birisi enflasyon olmuş ve enflasyonun üzerinde artışlar yapılmış. Şimdi hesap nasıl yapılacak? Temmuz ayında yapılan zammın ardından brüt asgari ücret 6. 471 TL çıkarıldı. Kesintiler sonrasında net asgari ücret ise 5 bin 500 TL’ye ulaşıyor.

Asgari ücret 10 bin Tl olur mu?
Bu hesaplamada gelir ve damga vergisi yok. Enflasyonun üzerinde bir zam yapılması konusunda bir 10 bin TL meselesi ortaya atılmıştı. Yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Yapılan anketlere baktığımızda yüzde 70-75 bir enflasyon hedeflemesi var.

“Bu rakama ulaşmak biraz mümkün olmayacak”
Yüzde 70 gerçekleşen bir enflasyonda bunun üzerine yüzde 10’luk bir eklemeyle asgari ücretin brütü 11.647 TL’ye, neti ise 9 bin 900 TL’yi buluyor. Tabi yüzde 80’lik artış yıllık asgari ücrete yapıldığında bu rakama ulaşmak biraz mümkün olmayacak. Sadece Temmuz ayındaki artışa yüzde 80 artış yapılırsa 10 bin liraya yakın bir asgari ücrete yaklaşmış olacağız. Yüzde 70’lik bir artış olursa eğer net asgari ücret 9 bin 350 TL olacak. 4.253 TL’nin üzerinden yani yıla yayılırsa asgari ücret yüzde 80’lik artışla 7 bin 656 gibi net bir asgari ücret çıkar.”-internethaber

Sivas Kulis Haber

YORUM YAP