DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Acı Haber Geldi

Yayınlanma Tarihi :
Acı Haber Geldi

Kanada’nın Toronto kentinde rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan Türk Müziği’nin dev ismi Erkin Koray’dan acı haber geldi. Usta sanatçı 82 yaşında hayatını kaybetti.

 

Tarzı, düşünce yapısı, sözleri ve yaptığı müzikle bir çığır açan ve Türk Müziği’nin en önemli isimlerinden bir tanesi olan Erkin Koray 82 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir Kanada’da kızıyla birlikte yaşayan Koray Türkiye Saatine göre 17.00 civarı rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

 

Kızı Damla Koray babasının yoğun bakımda olduğunu söylemiş ve sevenlerinden dua istemişti. Erkin Koray’ın akciğeriyle ilgili rahatsızlıklarının yanı sıra yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarına karşı da mücadele verdiği açıklanmıştı.

 

Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Erkin Koray 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sanatçının naaşının İstanbul’a getirilmesi bekleniyor.

 

ERKİN KORAY KİMDİR?

 

Mustafa Erkin Koray 24 Haziran 1941, Kadıköy, İstanbul doğumlu Türk rock sanatçısıdır. Anadolu rock, psychedelic rock ve hard rock türünde çok sayıda özgün eseri bulunmaktadır. Sanatçı, Anadolu’nun kültürel mirasını da korumaya katkıda bulunmuş, birçok türküyü yeniden düzenlemiş ve dinleyiciyle buluşturmuştur.

Özgün çalışmaları, Doğu ve Batı müziklerinde yaptığı çalışmalarla birçok müzisyeni etkilemiştir. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Anadolu rock tarzında eserler vermiştir.

Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rock’a uzanan ve Krallar, Akrebin Gözleri, Öfke gibi metal müzik olarak nitelendirilebilen birçok çalışmaya imza atmıştır. 1960’ların sonuna doğru, bağlamanın sesini müzik yapılan mekânlarda daha çok duyurmak ve rock müziğinde de kullanabilmek için elektro bağlamayı Orhan Gencebay ile geliştirmiştir.

 

SivasKulis Haber

 

 

 

YORUM YAP