DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Abdulkadir Selvi “Kılıçdaroğlu İçin Kandil’in Onayını Beklediler”

Yayınlanma Tarihi :
Abdulkadir Selvi “Kılıçdaroğlu İçin Kandil’in Onayını Beklediler”

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, Kemal Kılıçdaroğlu ile Hdp arasında yapılan mutabakat ve Hdp’nin isim vermeden Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasının nedenini açıkladı.

 

28 Mayıs Seçimleri için Millet İttifakı’na dahil olan Zafer Partisi küçük çaplı bir krize neden olmuştu. Ümit Özdağ’a rağmen Hdp ve Yeşil Sol Parti isim vermeden Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıklamıştı. Konuyla ilgili görüş alış verişinde bulunmak için toplanan Hdp ve Yeşil Sol Parti görüşlerini bir sonraki gün açıklayacaklarını duyurmuştu. Birgün sonra açıklama yapılmasının nedenini ve Hdp ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında varılan mutabakatı Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugün köşesinde yazdı.

 

İşte Abdulkadir Selvi’nin köşesinde yazdığı Hdp ve Yeşil Sol Parti’nin açıklamayı erteleme sebebi;

“… HDP, ‘DESTEĞE DEVAM’ DEDİ

HDP ile Yeşil Sol Parti’nin dün yaptıkları ortak açıklamada çıkan karar beni yanıltmadı. Pervin Buldan, “14 Mayıs’ta yarım bıraktığımız işi 28 Mayıs’ta tamamlayacağız” dedi. Bir fark vardı. Açıklamada Kılıçdaroğlu’nun ismi anılmadı. Ama destek verileceği ifade edildi.

KANDİL’DEN TALİMAT GELDİ

Öncelikle HDP ve Yeşil Sol Parti neden aynı gün açıklama yapmadı da bir gün sonrayı bekledi? Çünkü gelişme çok sıcaktı ve Kandil‘den henüz bir talimat gelmemişti. Kandil’in talimatı beklendi. Dün sabah Kandil’den Kılıçdaroğlu’na desteğe devam kararı geldi. HDP ve Yeşil Sol Parti eş genel başkanları da kameraların karşısına geçip bunu açıkladılar

DANIŞIKLI DÖVÜŞ MÜ

Kılıçdaroğlu’nun ismine yer verilmemesi ise kimine göre bir uyarıydı, rahatsızlık ifadesiydi ama kimine göre de milliyetçi Türk seçmeni ürkütmemek için yapılmış danışıklı dövüştü.

KILIÇDAROĞLU HANGİ SÖZLERİ VERDİ

İlk turda Kandil’le ve HDP ile işbirliği yapan Kılıçdaroğlu’nun ikinci turda Türk milliyetçiliğine soyunup Ümit Özdağ ile mutabakat imzalamasına, HDP açısından hayati derecede önemli olan kayyım uygulamasına devam edilecek diye protokol imzalamasına rağmen Kandil ve HDP, Kılıçdaroğlu’na desteğini neden sürdürüyor? Bu sorunun cevabı Sırrı Süreyya Önder ile Sırrı Sakık’ın sordukları soruda yatıyor.

KRİTİK SORU

Sırrı Süreyya Önder, “Kılıçdaroğlu’nun taahhüt ettiği bazı şeyler var” dedi. Sırrı Sakık, “Kapalı kapılar ardında verdiğin sözleri açıkla” diye çağrı yaptı. Kandil, Kılıçdaroğlu’na destek kararı alınca Kılıçdaroğlu şu ana kadar bu iddiaları yalanlamadı. “Ben kapalı kapılar arkasında kimseye söz vermedim” diyemedi. Kandil, Kılıçdaroğlu’na desteğini sürdürünce HDP, verilen sözleri açıklamaktan kaçındı.

KILIÇDAROĞLU-HDP MUTABAKATI

Kılıçdaroğlu ile HDP arasında varılan mutabakatın temel esasları belli oldu. Kılıçdaroğlu’nun Ümit Özdağ ile kayyımlar konusunda mutabakata varmasında yaşanan şaşkınlık ondan kaynaklanıyor. HDP-Yeşil Sol Parti’nin ortak MYK toplantısında, “Kılıçdaroğlu, kayyım konusunda söz vermişti. Bu durumda bize verdiği sözlere nasıl güveneceğiz?” dediği ifade ediliyor. Aldatılmışlık duygusu.

Şimdi gelelim Kılıçdaroğlu-HDP mutabakatına:

1- Kayyım atamasına son verilecek. Kayyımlar görevden alınıp belediye başkanları görevine iade edilecek.

2- Cezaevindeki siyasi tutuklular çıkarılacak. (Siz onu teröristler diye okuyun.)

3- Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve Gezi tutukluları serbest bırakılacak.

4- Irak ve Suriye tezkeresi yenilenmeyecek.”

 

 

SivasKulis Haber

YORUM YAP