DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

1-2 Ağustos’ta Grev Yapacaklar

Yayınlanma Tarihi :
1-2 Ağustos’ta Grev Yapacaklar

Sivas Numune Hastanesi’nde görevli doktorlar 1-2 Ağustos’ta Greve gitme kararı aldı. Doktorlar Acil ve Adli makamlar hariç hastalara bakmama kararı aldı.

 

İnsan sağlığının emanet edildiği ve “Hipokrat Yemini” eden sevgili doktorlarımız 1-2 Ağustos tarihinde Grev Yaparak “İş Bırakma” kararı aldı. Karara gerekçe olarak “Şiddet, çalışma koşulları, mali ve sosyal hakların” karşılanmaması olarak gösterildi.

 

Sağlık Bakanlığı son yaptığı düzenlemelerle doktorlara karşı şiddetin önüne geçen bir dizi önlemler almış ve bu, doktorlarımızın daha güvenli şartlar altında çalışmasına olanak sağlamıştı. Bilinçsiz kişilerin yaptığı saldırılar olabildiğince azalmış olsa da yine de sevgili doktorlarımızın kendilerini güvende hissetmediği görüldü.

 

Özel hastanelere geçen doktorların mali şartları iyiyken, devlet hastanelerinde çalışan doktorların mali durumu daha kötüydü. Devlet yine bir hamle yaparak mali şartları oldukça iyi hale getirince istifa eden birçok doktorun yeniden devlet hastanesine dönmek için müracaat ettiğine de şahit olduk.

 

Grev herkesin hakkı ona sözümüz yok. Ancak birçok konuda şartları çok daha iyi hale getirilen ve Devlet Hastanesi’nde çalışan doktorlarımızın “İş Bırakmak” için öne sürdükleri konuların karşılığının çok da olmadığını belirtmek isteriz. “İnsan Hayatı ve Sağlığı” ile direkt ilgili olan Doktorlarımızın “İş Bırakma Eylemi” tepkiye neden oluyor.

 

Sivas Numune Hastanesi’nde görevli doktorlarımız 1-2 Ağustos’ta “İş Bırakma Eylemi” yapacaklar ve mağdur olacak kişiler ise maalesef hastalar. Grev yapacağınız tarihte randevu almış hastalarla ilgili nasıl bir planlamanız var Sevgili Doktorlarımız? ” Hadi Sivas merkezde olan hastalar yeniden randevu alır da ilçelerden, köylerden o gün gelecek olan ve “Grev”inizden haberdar olmayan hastalar ne olacak?

 

Maddi olanakları beğenmeyip grev yapan sevgili doktorlarımız bir kere daha anımsamanız için mezun olurken yaptığınız HİPOKRAT YEMİNİ metnini yeniden sizlerin okuması için buraya bırakıyoruz! Sağlıklı Günler Dileriz!!!

 

Hekimlik mesleğinin bir üyesi olarak;

Yaşamımı insanlığın hizmetine adayacağıma,

Hastanın sağlığına ve esenliğine her zaman öncelik vereceğime,

Hastamın özerkliğine ve onuruna saygı göstereceğime,

İnsan yaşamına en üst düzeyde saygı göstereceğime,

Görevimle hastam arasına ; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime ,

Hastamın bana açtığı sırları, yaşamını yitirdikten sonra bile gizli tutacağıma,

Mesleğimi vicdanımla, onurumla ve iyi hekimlik ilkelerini gözeterek uygulayacağıma,

Hekimlik mesleğinin onurunu ve saygın geleneklerini bütün gücümle koruyup geliştireceğime,

Mesleğimi bana öğretenlere, meslektaşlarıma ve öğrencilerime hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğime,

Tıbbi bilgimi hastaların yararı ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için paylaşacağıma,

Hizmeti en yüksek düzeyde sunabilmek için kendi sağlığımı, esenliğimi ve mesleki yetkinliğimi korumaya dikkat edeceğime,

Tehdit ediliyor olsam bile, tıbbi bilgilerimi, insan haklarını ve bireysel özgürlüklerini çiğnemek için kullanmayacağıma,

Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,

Ant içerim.

 

 

SivassKulis Haber

YORUM YAP